(Grudzień 2009 – Czerwiec 2008)



19 grudnia 2009r. w Bartoszyckim Domu Kultury odbył się finał konkursu “Gwiazda Betlejemska”. Jak już informowała “Gazeta Lidzbarska” w składzie komisji gościła profesjonalna i surowa Pani Elżbieta Zapendowska. Naszą placówkę w kategorii gimnazjów reprezentowała Dominika Małkiewicz, która za swoją prezentację otrzymała wyróżnienie. Tym właśnie sukcesem chcemy się wszystkim pochwalić. Nad wokalem Dominiki pracuje Pani Barbara Lendzian, obu Paniom gratulujemy i życzymy sukcesów.

Uczestnicy pracowni plastyczno – rękodzielniczej Młodzieżowego Domu Kultury prowadzonej przez Panią Marlenę Wronowską zapraszają wszystkich chcących przedłużyć nastrój świąt Bożego Narodzenia do zaprzyjaźnionej z naszą placówką Biblioteki Pedagogicznej na wystawę plastyczną. Prezentowane prace wykonane są technikami:pasteli olejnych, pasteli suchych oraz akrylami.Zachwycają również swoją pomysłowością choineczki wykonane techniką nawarstwień.Te wszystkie arcydzieła można będzie podziwiać do końca stycznia.

Uwaga! wszyscy zainteresowani konkursami organizowanymi przez naszą placówkę na naszej stronie internetowej są umieszczone regulaminy 4 konkursów: XIV Ogólnopolskiego im. Ireny Kwinto “Życie bajką jest”,”IV Światowych Dni Bajki”, Konkursu plastyczno – literackiego “Moje spojrzenie na Słońce i Ziemię”oraz Ogólnopolskiego Konkursu Strażackiego – eliminacje powiatowe “Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda”

W środę 9 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się warsztaty ceramiki dla nauczycieli.Prowadzone były przez Pana Pawła Szymańskiego.
W Kamionku Wielkim pod Węgorzewem Pan Paweł prowadzi wspaniałą pracownię garncarską. Podczas warsztatów uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji na temat lepienia, wytaczania i wypalania przedmiotów z gliny.Nigdy nie przypuszczaliśmy, że o glinie można tak długo i ciekawie opowiadać.Każdy z nauczycieli mógł popracować na kole garncarskim takim prawdziwym na napęd nożny.Przeżywaliśmy własne wyroby, jak dzieci z iskrami w oczach i bijącym sercem.Już myśleliśmy, że te uczucia są dla nas obce a wystarczył kawałek gliny i koło. Dlaczego właśnie warsztaty z gliną w tle. Otóż mamy chęć poszerzyć ofertę pracowni plastycznych o zajęcia z ceramiki. W styczniu w okresie ferii zimowych będzie kontynuacja tych warsztatów i postaramy się żeby dzieci i młodzież mogły również wziąć w nich udział.
przejdź do fotogalerii »

Od 3.06 – 6.06.2009r. w Ostrołęce odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wziął w nim udział Mateusz Sobolewski – uczestnik zespołu teatralnego MDK, który od 2 lat prowadzi pani Sylwia Matczak. Mateusz został laureatem etapu wojewódzkiego szkół ponadgimnazjalnych i następnym krokiem był etap ogólnopolski. W finale brało udział 84 uczestników (64 ze szkół ponadgimnazjalnych i 20 dorosłych). Zostali oni podzieleni na 4 grupy i prezentowali przygotowane utwory przez 2 dni na 4 koncertach. Przed ogłoszeniem wyników odbyły się warsztaty rozmowy indywidualne z jurorami – wykładowcami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Udzielono wielu rad, przekazano całą garść wiedzy na temat wywiedzionego ze słowa i recytacji (dwie kategorie konkursu). Właśnie jeśli chodzi o recytację to zostałam utwierdzona w swoim przekonaniu, że recytacja to nie jest sztywne, sztuczne wyklepanie perfekcyjnie wyuczonego tekstu w postawie na baczność. Recytacja ma wypływać z duszy prezentującego, współgrać z jego temperamentem i osobowością. Ma on tak zgrać się z tekstem, jakby to on był wierszem. Oczywiście nie może to być również “skakanie po scenie”, bo to już inna kategoria. Mateusz niestety nie otrzymał nagrody ale zmierzył się z najlepszymi, stwierdził, że nie ma “przepaści” między jego prezentacją a innymi. Jest dopiero w I klasie LO i w następnych latach z pomocą pani Sylwii pokaże na co go stać. A muszę przyznać, że prezentowany przez niego utwór Agnieszki Osieckiej o czerwonym kapturku powala na kolana. Żałujcie, że tego nie widzieliście, a może kiedyś, gdzieś… .
przejdź do fotogalerii »

W piątek 5.06. w naszej placówce odbyły się prezentacje artystyczne uczestników pracowni wokalnej – pani Barbary Lendzian, muzycznej – pana Edwarda Chrostka i teatralnej -pani Anny Wiatrak. Młodzi artyści przed bardzo licznie zgromadzonymi rodzicami przedstawili swoje umiejętności, jakie rozwinęli na zajęciach w ciągu bieżącego roku szkolnego. Utwory wokalne i gitarowe były przeplatane recytacją Zosi Borowej i Pawła Kellnera. Właśnie Paweł 4.06. w Olsztynie na finale Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego zaprezentował utwór pt. “Rupaki”- Danuty Wawiłow wspólnie przygotowany z panią Anią i został laureatem zajmując I miejsce, a tym samym pokonał 20 konkurentów. Gratulujemy.
przejdź do fotogalerii »

2.06 odbyło się spotkanie małych akademistów z ich mamami. Okazją był Dzień Matki i Dzień Dziecka, te dwa święta połączono w jedną wspaniałą imprezę. Uczestnicy Akademii Malucha zaprezentowali swoim mamom krótki program artystyczny, a następnie odbyły się liczne wesołe, wymagające różnorodnych zdolności konkursy. Brały w nich udział oczywiści mamy i ich pociechy. Na zakończenie każdy otrzymał prezent – niespodziankę. Dzieciaczki – łakocie, a mamy teczkę w której zgromadzone zostały prace plastyczne poszczególnych akademistów wykonane w ciągu całego roku szkolnego.
przejdź do fotogalerii »

W dniu 31 maja 2009r. przy ul. Astronomów odbył się II Piknik Rodzinny. Młodzieżowy Dom Kultury był organizatorem darmowej loterii fantowej. Część fantów była darem dobrych ludzi, a fundatorem drugiej części była Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na czterech przygotowanych stanowiskach kłębiły się różnorodne maskotki, słodycze, zabawki, gry dla 500 dzieci. Loteria cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Już na pół godziny przed rozpoczęciem imprezy ustawiła się długa kolejka, której szacunkowa długość wynosiła 25 metrów. Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy za rok.
przejdź do fotogalerii »

W piątek 15 maja 2009r. grupa taneczna „Kaprys” z Młodzieżowego Domu Kultury w składzie Emilka Bartoszewicz, Ola Skoczek, Dorotka Haduła, Natalia Wonia, Julia Zielińska, Kasia Górska, Karolina Kuptel, Angelika Wiśniewska uczestniczyła w II Regionalnym Konkursie Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza Morąga. Nasze Kapryski w kategorii do lat 12 wytańczyły wyróżnienie. Nauczycielem prowadzącym jest Pani Lilia Kuryłowicz, która opracowuje choreografię, jak również projektuje stroje do każdego układu tanecznego.
przejdź do fotogalerii »

W niedzielę 10.05.2009r. uczestnicy zespołu teatralnego Pani Sylwii Matczak pojechali do Olsztyna z duszą na ramieniu na Eliminacje Wojewódzkiego Ogólnopolskiego konkursu Recytatorskiego. Przygotowanie było, wiedza była, ale niestety trema też – w końcu to półfinał. Atmosfera w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, gdzie odbywały się eliminacje, była gorączkowa. Recytatorzy powtarzali teksty, rozgrzewali buzie. Gdzieś z boku uczestnicy poezji śpiewanej nucili przygotowane piosenki. Słowem gwarno i twórczo. Wszystko uspokoiło się kiedy zaczął się koncert turniejowy. Trzeba przyznać, była to prawdziwa uczta dla miłośników żywego słowa. Potem długie minuty oczekiwania na werdykt jury. Jakaż była nasza wielka radość, kiedy ogłoszono, że jednym z trzech finalistów konkursu jest Mateusz Sobolewski. Dla Mateusza jest to niesamowity awans recytatorski. Teraz będzie musiał jeszcze bardziej podwinąć rękawy. Eliminacje Ogólnopolskie OKR odbędą się w dniach 4-7 czerwca 2009r. w Ostrołęce. Dla osoby, która zwycięży jest to otwarta furtka na studia teatralne. Prosimy więc by wszyscy trzymali kciuki, bo oprócz fachowego przygotowania potrzebne jest również szczęście.
Już po raz kolejny w Bibliotece Pedagogicznej zostały wystawione prace plastyczne z Młodzieżowego Domu Kultury. Młodzi autorzy prac uczęszczają na zajęcia do pracowni plastycznej do Pani Marleny Wronowskiej. Wszystkie prace są wykonane ciekawą techniką graficzną – tzw. kalkografem. Jest to technika trudna ale dająca fantastyczne efekty. Zapraszamy więc do obejrzenia w imieniu młodych artystów. Pani kierownik biblioteki Agnieszce Mikołajczak dziękujemy za umożliwienie prezentacji.

Kolejny etap XXVII „Spotkań z poezją dziecięcą” po raz kolejny został uwieńczony sukcesem Pawła Kellnera (S.P. nr1). Uczestnik najmłodszej grupy teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury, prowadzonej przez Annę Wiatrak, zdobył tytuł laureata eliminacji powiatowych i będzie reprezentował powiat lidzbarski na eliminacjach wojewódzkich w Olsztynie. Druga uczestniczka pracowni teatralnej MDK – Aleksandra Wiatrak (Gimnazjum nr 2) za interpretację prozy i wiersza Wiesławy Kwinto – Koczan pt. „Anielskie posłanie” uzyskała wyróżnienie w kategorii gimnazjum. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej karierze recytatorskich prezentacji na najwyższych szczeblach.

Od dwóch lat w Młodzieżowym Domu Kultury spotykają się członkowie pracowni teatralnej ich guru jest pani Sylwia Matczak. Praca grupy koncentrowała się wokół rozwoju indywidualnych umiejętności i potrzeb jej członków. Zgodnie z tymi kryteriami były prowadzone zajęcia z zakresu recytacji, teatru jednego aktora. Młodzi adepci teatru brali udział w konkursach recytatorskich na różnych szczeblach. W tym roku dwoje uczestników – Anna Stańko i Mateusz Sobolewski zostali laureatami Rejonowych Eliminacji 54 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bartoszycach i tym samym reprezentować będą nasz Rejon na konkursie Wojewódzkim w Olsztynie- Gratulujemy. Niedawno wśród uczestników zespołu zrodził się pomysł aby zaistnieć jako grupa. Napisali więc scenariusz, zaaranżowali i wyreżyserowali spektakl, który zaprezentowali na Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Bakcyl” w Bartoszycach. Obecnie czekamy na dalsze ich sukcesy i pomysły artystycznych prezentacji.
przejdź do fotogalerii »

24.04.09 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbył się VII Wojewódzki Konkurs Gitary Klasycznej. Duet z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowany przez pana Edwarda Chrostka wokal Urszula Bąk i gitara klasyczna Grzegorz Szymański zajęli III miejsce. Komisję urzekła barwa głosu Urszuli i bardzo dobry warsztat gitarowy Grzegorza. Gratulujemy młodym wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów.
przejdź do fotogalerii »

W dniu 17 kwietnia 2009r. na Hali Sportowej przy ul. Polnej odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej „Młodzież kontra Samorządowcy”. Pomysłodawcą Turnieju był Andrzej Gieryszewski. Natomiast organizatorem projektu było działające przy Młodzieżowym Domu Kultury towarzyszenie „Po lekcjach”. W turnieju wzięły udział cztery drużyny szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu, tj. Lidzbark Warmiński reprezentowały drużyny: Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych. Natomiast z Ornety do rywalizacji przystąpiła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Przeciwnikiem drużyn młodzieżowych była drużyna samorządowców i sportowców reprezentowana przez Starostę Powiatu Marka Chyla, Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Artura Wajsa i trenerów Andrzeja Gieryszewskiego, Krzysztofa Radtke, Karola Szczebiota i Dariusza Kmieciaka. Zasadą turnieju były rozgrywki pomiędzy drużynami młodzieżowymi. Następnie zwycięska drużyna tej rywalizacji rozegrała mecz z drużyną samorządowców. Walka pomiędzy drużynami była emocjonująca i pełna nagłych zwrotów akcji. Wszyscy zawodnicy bardzo poważnie podeszli do gry i dzięki temu mecze były ciekawe. Zwycięstwo wśród drużyn młodzieżowych i puchar przechodni przypadł ZSiPO, drugie miejsce ZSZ, trzecie – ZSO Orneta i czwarte ZSO – Lidzbark Warmiński.Zgodnie z regulaminem następnym etapem turnieju był mecz integrujący młodzież z samorządowcami. Zakończył się on wspaniałym zwycięstwem samorządowców. Pomimo silnej młodzieżowej drużyny doświadczenie i wola walki wzięły górę. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz statuetki i dyplomy. Organizatorzy i uczestnicy meczu dziękują władzom miasta za udostępnienie hali sportowej oraz powiatowi lidzbarskiemu za współfinansowanie projektu.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również się spotkamy.
przejdź do fotogalerii »

  1. 20.05.2008r. Komisja oceniająca prace plastyczne uczestników Młodzieżowych Domów Kultury z terenu województwa oraz Pałacu Młodzieży i Szkoły Podstawowej Nr 30 z Olsztyna wytypowała 36 rysunków do wystawy w Holandii oraz Japonii. Prezentacja, nad którą pracowali młodzi malarze nosiła tytuł „Co mi w duszy gra”.

Każda placówka otrzymała od japońskiej firmy Sacura zestaw pasteli olejnych do pracowni i właśnie tymi pastelami musiały być wykonane prace.
Wybrane przez komisję prace pojechały na wystawę do Holandii do miejscowości Apeldoorn. Następnie prezentowane będą w Japonii w muzeum Sacura. Osiem prac spośród 36 będą ekspozycją stałą w powyższym muzeum jako pierwsza i jedyna prezentacja polskich dzieci i młodzieży. Z naszej placówki są to następujący młodzi artyści:
1) na ekspozycje stałą do muzeum Sacura z naszego Młodzieżowego Domu Kultury
wytypowano dwie prace wykonane pod kierunkiem Pani Marleny Wronowskiej
– Natalii Gajlewicz
– Pawła Sztukowskiego
2) na wystawę jednorazową do Holandii i Japonii z naszej placówki pojechały prace:
– Joanny Augun
– Zuzanny Tomaszewskiej
– Diany Zwolińskiej
– Moniki Pietrosian
– Estery Kondrat
– Jowity Prusińskiej
– Michała Jagustyna
– Kornela Lipki

wykonane pod kierunkiem Pani Ewy Zajączkowskiej
– Agnieszki Wiśniewskiej
– Zofii Borowej

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów dzieciom i nauczycielom.

  1. 31.05.2008r. W Dobrym Mieście odbył się „Piknik wędkarski” organizowany przez dobromiejskie koło wędkarskie. Naszą placówkę zaproszono do uświetnienia powyższej imprezy.

Został przygotowany 2-godzinny blok programowy, w którym wystąpiły zespoły taneczne „Kaprys”, „Kaprys I” i „Corda” prowadzone przez Panią Lilię Kuryłowicz, soliści ze studia piosenki prowadzonego przez Panią Barbarę Lendzian oraz zespoły rockowe „Imperfect Wonder” i „Nie nazywamy się” pod kierunkiem Pana Edwarda Chrostka.

  1. 01.06.2008r. na miejskim stadionie odbył się Piknik rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Nasza placówka przygotowała loterię fantową, która cieszyła się dużym powodzeniem Loterię stanowiły fanty przygotowane przez dzieci dla dzieci. Były to przeważnie maskotki książeczki, gry i inne drobiazgi.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za ich duże serce.

W części artystycznej imprezy wystąpiły zespoły „Kaprys” i „Kaprys I” prowadzone przez Panią Lilię Kuryłowicz. Są to najmłodsze 6-letnie uczestniczki pracowni tanecznej.

  1. 02.06.2008r. na terenie kompleksu hotelowego „Zajazd pod Kłobukiem” odbył się I Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Do turnieju przystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców z:

– Gimnazjum Nr 1
– Gimnazjum Nr 2
– Zespołu Szkół Ogólnokształcących
– Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
– Zespołu Szkół Zawodowych

Nad całością imprezy czuwały Panie Anna Chyl, Anna Kuźmowicz i Danuta Gogalińska.
Za nagłośnienie odpowiedzialny był Pan Edward Chrostek.

40 zawodników w palącym słońcu podjęło zmagania na dwóch plażowych boiskach.
Puchary – statuetki „Victorii” trafiły do drużyn z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych

drużyna dziewcząt : Kutryb Ewelina i Fiipiak Honorata
drużyna chłopców: Kordek Andrzej i Niedroszlański Damian

Niespodzianką dla zawodników było ufundowanie uroczystego obiadu dla najlepszej zawodniczki – Honoraty Filipiak i najlepszego zawodnika – Andrzeja Kordka przez Państwa Góreckich – gospodarzy obiektu.

Sponsorami nagród i wyróżnień było Starostwo Powiatowe oraz Rada Rodziców przy MDK.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będzie to impreza coroczna.


« Str.1